2 Μαΐου, 2024

Νίκη αισιοδοξίας για τον Ηρόδοτο

Ο Ηρόδοτος επικράτησε με 3-1 της Δαμάστας σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στη ο γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού.

Η Δαμάστα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε μόλις στο 3΄ με τέρμα του Πίπο.

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι με μπαράζ ευκαιριών, με Ταβλαδωράκη και Μεϊρέλες.

Στο 25΄ ο Ηρόδοτος ισοφάρισε στην αναμέτρηση με τέρμα του Γκίνη, ενώ στο 35΄ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1, σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, με τον Ηρόδοτο να απειλεί μόνο με στατικές φάσεις ενώ η μεγάλη ευκαιρία για την Δαμάστα για να ισοφαρίσει χάθηκε στο 65’ με τον Κόκκινο να σουτάρει και τον Γεωργίου να αποκρούει ενστικτωδώς.

Το τελικό 3-1 για την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού το διαμόρφωσε στην εκπνοή της αναμέτρησης, ο Κοιλιάρας με πέναλτι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ηρόδοτος (Νίκος Κουρμπανάς): Γεωργίου, Κανδηλάκης, Κίσσας (46′ Κοντογιάννης), Καλαμιώτης, Καργιωτάκης (46′ Μπαλάφας), Κοιλιάρας Δ., Γκίνη (46′ Φρόκου), Μυλωνάς (65′ Κοιλιάρας Γ.), Αρκούδας, Ταφάνι (46′ Καλφούντζος, 80′ Μόλα), Κουσίδης

Δαμάστα (Γιάννης Χατζησεβαστός): Δημαράκης, Παπαδομιχελάκης (78′ Πεταλάκης), Παπαδάκης (70′ Μπιμπίρης), Αννιτσάκης, Αποστολάκης (76′ Βερούσι), Ταβλαδωράκης, Μεϊρέλες (40′ λ.τ. Ζερβός), Μερκούρης (46′ Τζουβάρας), Ολιβέιρα (74’ Βαρουξάκης), Πίπο (62′ Μηλιαράκης), Μπάμπης (65′ Κόκκινος).