![](https://athlitika.news/wp-content/uploads/2024/06/Mitsotakispsifise.jpg)
Στις 10.36 έφτασε στο 1ο γυμνάσιο Κηφισιάς ο πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης, για να ασκήσει το εκλογικό του δικαίωμα και δεν έλειψε το καλωσόρισμα και οι φωτογραφίες με πολίτες. Δίπλα του βρισκόταν ο δήμαρχος Κηφισιάς, Βασίλης Ξυπολυτάς, ενώ τον Κυριάκο Μητσοτάκη συνόδευε ο γιος του, Κωνσταντίνος.
«Με το δεξί», είπε ο πρωθυπουργός και έριξε το ψηφοδέλτιο στην κάλπη, ενώ ψήφισε ταυτόχρονα και ο γιος του, καθώς όπως είπε είναι το γούρι του.
«Είναι μια ηλιόλουστη μέρα σήμερα, ψηφίζουμε για μια ισχυρή Ελλάδα, για μια ισχυρή Ευρώπη. Οι εκλογές είναι γιορτή της Δημοκρατίας, γι’ αυτό είναι σημαντικό να υπάρχει μεγάλη συμμετοχή. Οι ευρωεκλογές έχουν τη δική τους σημασία. Είναι σημαντικό να υπάρχει ισχυρή φωνή και ισχυρή εθνική εκπροσώπηση στην Ευρώπη. Σεβόμαστε και τιμούμε τους πολίτες που έρχονται σε αυτή τη δημοκρατική διαδικασία», τόνισε ο πρωθυπουργός.
newsbeast.gr
Περισσότερα Νέα Κατηγορίας...
3 τρόποι για να ενισχύσουμε την αυτοπεποίθηση των παιδιών
Μπήκε πρώτη στην ιατρική του ΑΠΘ με 19.580 μόρια -Το αυστηρό πρόγραμμα και οι πολλές ώρες διαβάσματος
Πώς θα ρίξετε το σάκχαρο σε 10 λεπτά – Η συμβουλή που κάνει θαύματα!