9 Μαΐου, 2024

Μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα με Μασούρα και Φορτούνη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός στην δική του πρεμιέρα στο πρωτάθλημα, επικράτησε με 3-0 του Αστέρα Τρίπολης, στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα μοιρασμένο παιχνίδι και για τις δυο ομάδες, με τον Αστέρα Τρίπολης να δείχνει καλά στοιχεία μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Η μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία σημειώθηκε στο 29΄, με τον Ελ Αραμπί να γυρίζει στο Ραντζέλοβιτς με το σουτ του Σέρβου να κοντράρει και να μπλοκάρεται.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός πήρε την κυριαρχία του παιχνιδιού, ανοίγοντας το σκορ στο 59΄ με εξαιρετικό σουτ του Φορτούνη.

Ο Μασούρας στο 64΄ έκανε δυο τα τέρματα για τους ερυθρόλευκους, με δυνατό σουτ στην γωνία του Παπαδόπουλου.

Ο ίδιος παίκτης έβαλε και δεύτερο στο 88΄, μετά από πάσα του Χασάν, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Στο 90΄ ο Φορτούνης έχασε την ευκαιρία να κάνει το 4-0, χάνοντας τετ α τετ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά (46′ Φορτούνης), Μπουχαλάκης (85′ Καφού), Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (46′ Μασούρας), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (67′ Χασάν).

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Πασαλίδης, Σουάρεθ (46′ Καστάνο), Μουνάφο (84′ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Ριέρα (68′ Φερνάντεζ), Μπαράλες, Τιλίκα (68′ Κρέσπο), Αλί Μπάμπα (56′ Σίτο).