![](https://athlitika.news/wp-content/uploads/2024/05/arnaoutakistavros-1.jpg)
Η 19Η Μάϊου είναι Ημέρα Μνήμης για τον Ποντιακό Ελληνισμό. Ως Περιφέρεια Κρήτης, τιμούμε τη μνήμη των εκατοντάδων χιλιάδων θυμάτων, που εξοντώθηκαν με βίαιο τρόπο και αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν, οριστικά, τα πατρογονικά τους εδάφη. Οι χιλιάδες νεκροί εκείνη της περιόδου μας υπενθυμίζουν, πως ο αγώνας για το σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, της ελευθερίας και της αυτοδιάθεσης των λαών είναι διαρκής.
Τονίζουμε, επίσης, τη μεγάλη προσφορά των Ελλήνων του Πόντου, οι οποίοι συνεισέφεραν σε μεγάλο βαθμό στην οικονομική, κοινωνική και πολιτιστική ανάπτυξη της Ελλάδας. Οι Έλληνες του Πόντου διατηρούν μέχρι σήμερα αναλλοίωτα τα στοιχεία της παράδοσης και του πολιτισμού τους στην Κρήτη και σε κάθε περιοχή της Ελλάδας.
Περισσότερα Νέα Κατηγορίας...
Στ. Αρναουτάκης: «Ο αγώνας για την Δημοκρατία είναι διαρκής»
Μήνυση από τον Νίκο Ξυλούρη: «Δεν μπορώ να δεχτώ κριτική που μειώνει την ηθική μου υπόσταση» (vid)
Να μπει τέλος στη διχοτόμηση της Κύπρου με διαπραγματεύσεις στο πλαίσιο του ΟΗΕ