3 Μαΐου, 2024

Η τελευταία νίκη του ΟΦΗ κόντρα στον ΠΑΟΚ

Η τελευταία νίκη που σημείωσε ο ΟΦΗ απέναντι στον ΠΑΟΚ ήταν στις 4 Φεβρουαρίου 2015, για την 22η αγωνιστική της Superleague, με τους Κρητικούς να επικρατούν με 3-1, στο Γεντί Κουλέ.

Την περίοδο εκείνη ο ΟΦΗ βρισκόταν σε δύσκολη θέση τόσο οικονομικά, όσο και αγωνιστικά, επίσης την συγκεκριμένη ποδοσφαιρική σεζόν η ομάδα της Κρήτης αποχαιρέτισε την μεγάλη κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ, μόλις στο 11΄ με τέρμα του Mayron George, με το 2-0 να το διαμορφώνει ο Λαμπρόπουλος με πέναλτι στο 34΄.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 52΄ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 2-1 με τέρμα του Δημήτρη Παπαδόπουλου,.

Τον επίλογο της αναμέτρησης τον έγραψε ο Κουτσιανικούλης με δικό του τέρμα στο 82΄, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ: Λόρια, Δαμιανάκης, Μονιάκης, Κουτσιανικούλης (90′ Μανιδάκης), Τζορτζ (73′ Μαραθιανός), Κάλαιτζιτς, Λαμπρόπουλος, Ροβίθης (66′ Μερεμπασβίλι), Μπολάκης, Φαζός, Μακρής

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κατσικάς, Ρικάρντο Κόστα, Σκόνδρας, Κωνσταντινίδης (59′ Κίτσιου), Μαντούρο (45’+1′ Τζανδάρης), Νομπόα, Γκολάσα (82′ Κουλούρης), Περέιρα, Μακ και Παπαδόπουλος