29 Μαρτίου, 2024

Γερμανία – Ελλάδα 107-96: Αποκλεισμός και πικρό αντίο στα προημιτελικά του Eurobasket 2022

Το ταξίδι της Εθνικής Ελλάδας μπάσκετ στο Eurobasket 2022 σταμάτησε στα προημιτελικά. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ηττήθηκε από τη Γερμανία με 107-96 και αποχαιρέτησε τo Βερολίνο, αδυνατώντας σε ακόμα μία διοργάνωση να διεκδικήσει ένα μετάλλιο.

Η Εθνική Ελλάδας μπάσκετ πραγματοποίησε με διαφορά τη χειρότερη εμφάνιση της στο φετινό Eurobasket 2022, επιτρέποντας στη Γερμανία να βρει ρυθμό πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

Παρά το γεγονός ότι η γαλανόλευκη κατάφερε να αντιδράσει μετά το αρχικό μούδιασμα και να προηγηθεί με τέσσερις πόντους (57-61) στο τέλος του πρώτου μέρους, έπαιξε και πάλι κάκιστη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, επιτρέποντας στους Γερμανούς να ξεφύγουν και πάλι.

Μόνο που αυτή τη φορά δεν υπήρξε γυρισμός, με τους Γερμανούς να φτάνουν άνετα στη νίκη και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αποβάλλεται με δύο αντιαθλητικά φάουλ λίγο πριν το φινάλε του αγώνα.

Η Γερμανία ήταν καλύτερη από την Ελλάδα και έφτασε δίκαια στη νίκη, ούσα σε ονειρική βραδιά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Οι Γερμανοί είχαν 17/31 τρίποντα, διαλύοντας κάθε αμυντικό σύστημα της γαλανόλευκης.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σρέντερ με 26 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ομπστ (19π.), Τάις (13π., 16ριμπ.) και Βάγκνερ (19π.).

Από πλευράς ηττημένων, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 31 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Λαρεντζάκης με 18 πόντους, ενώ οι υπόλοιποι παίκτες βρέθηκαν σε κακό βράδυ.

Ο αγώνας
Το παιχνίδι ξεκίνησε με μια… βροχή από τρίποντα από τους οικοδεσπότες. Μπήκε στον αγώνα με 4/4 και έφτασε στο 6’ να μετρά 8/10, φτάνοντας ως το 19-9 (3’’40’’) και το 28-19 (6’). Στο σημείο αυτό με την ελληνική άμυνα να δυναμώνει και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίρνει πρωτοβουλίες επιθετικά, η διαφορά μειώθηκε με τον Θανάση να γράφει το 28-27 (8’).

Το παιχνίδι είχε «κλείσει» σε ότι αφορά την διαφορά με την Ελλάδα να πλησιάζει ξανά και ξανά , αλλά να μην μπορεί να φτάσει τους Γερμανούς. Κάτι που το κατάφερε τελικά στο 16’20 της αναμέτρησης σε ανοιχτό γήπεδο με τον Κώστα Παπανικολάου να γράφει το 44-44 και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να κερδίζει μάχες.Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο από τη γραμμή έδωσε στην ελληνική ομάδα το πρώτο προβάδισμα (44-46, 16’20’’).

Η Γερμανία κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα (57-54, 18’40’’) με τα άσχημα νέα για την Ελλάδα να έρχονται από τα φάουλ με τους Λαρεντζάκη (17’) και Καλάθη (18’10’’) να μετράνε από τρία. Αυτός που ανέλαβε να ξεσηκώσει και πάλι εξέδρα και πάγκο ήταν ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος ευστόχησε από το … σπίτι του με ελάχιστο χρόνο να απομένει για το 57-61 του ημιχρόνου.

Η Γερμανία πήρε πάλι το προβάδισμα με την επιστροφή στο παρκέ (64-61, 22′) και “τροφή” από τα σουτ τριών πόντων για μία ακόμη φορά για να φτάσει στο 75-62 (25’45”) με 15/22 στο παιχνίδι και στο 77-62. Λαρεντζάκης και Γιάννης μείωσαν (79-69, 28′) για να κλείσει η τρίτη περίοδος 83-71.

Η διαφορά μειώθηκε στους εννιά (87-78 (32′), αλλά η απάντηση ήταν άμεση από τους Γερμανούς (92-78, 33′) με τα ριμπάουντ να φτάνουν στο 39-25 (34′) και το σκορ στο 96-80.

Με πέντε λεπτά στο ρολόι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποβλήθηκε από το παιχνίδι με τον Ομπστ να γράφει το 98-82, τον Σρέντερ το 100-82 (35’20”) και τη διαφορά να ξεπερνά τους είκοσι πόντους (103-82, 36′). Η ελληνική ομάδα πλησίασε (105-90, 38′), αλλά ήταν αργά για να γίνει η ανατροπή με τη Γερμανία να παίρνει την πρόκριση για τους ημιτελικούς με το τελικό 107-96.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Γκιφάι 3, Χόλατζ, Λο 3 (1/8 σουτ), Ομπστ 19 (5/7 τρίποντα), Σρέντερ 26 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη, 5 φάουλ σε 31 λεπτά), Σένγκφελντερ, Τάις 13 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Τίμαν 10 (6/6 βολές), Φόγκτμαν 8 (2), Βάγκνερ 19 (2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Γουάιλερ-Μπαμπ 6, Βόλφαρθ-Μπότερμαν.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Γιάαννης Αντετοκούνμπο 31 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 30 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4, Κώστας Αντετοκούνμπο, Καλάθης 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λούντζης, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 8 (1/6 σουτ, 3 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Γερμανίας: 19/42 δίποντα, 17/31 τρίποντα, 18/21 βολές, 51 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 19 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 25/41 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 19/27 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη.