26 Σεπτεμβρίου, 2023

Τριήμερη περιοδεία Λευτέρη Αυγενάκη στην Κ. Μακεδονία

Τριήμερη περιοδεία Λευτέρη Αυγενάκη στην Κ. Μακεδονία
Συναντήσεις με παραγωγικούς φορείς και υπηρεσίες του ΥπΑΑΤ

Τριήμερη περιοδεία στην Κεντρική Μακεδονία, πραγματοποιεί ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Λευτέρης Αυγενάκης, συνοδευόμενος από τους ΓΓ, Γιώργο Στρατάκο, Κώστα Μπαγινέτα και Δημήτρη Παπαγιαννίδη.
Κλιμάκια του ΥΠΑΑΤ με επικεφαλής τον υφυπουργούς, Διονύση Σταμενίτη και Σταύρο Κελέτση, θα ακολουθήσουν παράλληλο πρόγραμμα επισκέψεων.
Ο ΥπΑΑΤ θα ξεκινήσει την περιοδεία του την Τρίτη το πρωί, από την Σίνδο, όπου θα έχει συνάντηση με τη Διεπαγγελματική Οργάνωση Ρυζιού. Θα ακολουθήσουν συναντήσεις με οικονοποιητικούς φορείς, με αλιείς και την Ένωση Κατασκευαστών Γεωργικών Μηχανημάτων.
Την Τετάρτη ο Λευτέρης Αυγενάκης θα έχει συναντήσεις με φορείς ζωικής και φυτικής παραγωγής, θα επισκεφθεί καινοτόμες επιχειρήσεις του πρωτογενούς τομέα και θα έχει συνάντηση με το Σύλλογο Αγελαδοτρόφων της φυλής Χoλστάιν.
Την Πέμπτη ο ΥπΑΑΤ θα επισκεφθεί το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο, εγκαταστάσεις του EΛΓΟ στη Θέρμη και θα μιλήσει σε εκδήλωση στον Λαγκαδά για την πρωτογενή παραγωγή.
Παράλληλα, ο υφυπουργοί Διονύσης Σταμενίτης και Σταύρος Κελέτσης, θα επισκεφθούν υπηρεσίες του ΥπΑΑΤ και θα έχουν συναντήσεις με αλιείς, μυδοκαλλιεργητές, παραγωγούς ακτινιδίων, κτηνοτρόφους κλπ.

Ακολουθεί το αναλυτικό πρόγραμμα των επισκέψεων:

Πρόγραμμα Τρίτη 29/8

12:00μμ Συνάντηση με Διεπαγγελματική Ρυζιού, ΒΙΠΕ Σίνδου
1:00μμ Συνάντηση με Σύλλογος Ελλήνων Οινοποιών + Ένωση Οινοπαραγωγών Βορείου Ελλάδος, Ολυμπίου Διαμαντή 2 Θες/νικη
2:30μμ Επίσκεψη στο Κτήμα Γεροβασιλείου, Επανομή
4:00μμ Συνάντηση με αλιείς, Μαρίνα Αρετσούς Νέα Κρήνη
6:30μμ Συνάντηση με Ένωση Κατασκευαστών Γεωργικών Μηχανημάτων

ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

8.30-9.15π.μ. ΕΛΓΑ – ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ – ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.
9.30-10.15π.μ. ΟΠΕΚΕΠΕ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ – ΘΡΑΚΗΣ.
10.30-11.00π.μ. ΤΜΗΜΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΟΙΚΙΛΙΩΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΜΕΝΩΝ ΦΥΤΩΝ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ).

11:15-11.30π.μ. ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ – ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ
– ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΕΔΑΦΟΫΔΑΤΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ – ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΣΙΝΔΟΥ.

11:30-11.45π.μ. ΤΜΗΜΑ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΛΙΠΑΣΜΑΤΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) / ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΩΝ ΔΟΜΩΝ. Ταχ. Δ/νση: ΣΙΝΔΟΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, T.K: 57400.
7.30- 8.30 μ.μ. Νέος Αγρότης – Πολυξένη Λεκάνη, Άσσηρος, Δήμος Λαγκαδά.

Τετάρτη 30/8

10:30πμ Σύσκεψη με αγροτ. Συνεταιρισμούς για τη Ζωική παραγωγή, ΕΒΕΘ
12:30μμ Σύσκεψη με αγροτικούς συνεταιρισμούς για τη Φυτική παραγωγή, ΕΒΕΘ
3:00μμ Επίσκεψη σε καινοτόμα επιχείρηση με ευφυή γεωργία- drone, Κώστας Κράβας, Χαλάστρα
4:30μμ Επίσκεψη σε Νέο κτηνοτρόφο Γουτζένη Βασίλη, Σοχός
7:00μμ Επίσκεψη σε Νέο Αγρότη, Θεόδωρος Νεσκίδης, αγρόκτημα με σύκα, Λαγκαδάς
7:30μμ Συνάντηση με Σύλλογο Φυλής Χολστάιν ( Αγελαδοτρόφοι- Γαλακτοπαραγωγοί), Λαγκαδάς

ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

9.00 – 9.30 π.μ. ΣΤΑΘΜΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΩΝ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)/ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΦΥΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ – ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΓΕΩΡΓΙΑΣ. Ταχ. Δ/νση: ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΘΕΡΜΗΣ
09.30-10.00π.μ. ΤΜΗΜΑ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΩΝ ΝΟΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)/ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΩΝ ΔΟΜΩΝ. Ταχ. Δ/νση: ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΘΕΡΜΗΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, Τ.Κ: 57001, Τ.Θ: 60014.
10.00 – 10.30π.μ. ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΦΥΤΩΝ, ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΦΥΤΟΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΘΕΣ/ΚΗΣ / ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ – ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΡΟΦΙΜΩΝ. Ταχ. Δ/νση: ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΘΕΡΜΗΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, Τ.Κ: 57001,Τ.Θ: 60014.

10.30 – 11.00π.μ. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΖΩΟΤΡΟΦΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ/ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΖΩΟΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΒΟΣΚΗΣΙΜΩΝ ΓΑΙΩΝ – ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΓΕΩΡΓΙΑΣ. Ταχ. Δ/νση: ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΘΕΡΜΗΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, Τ.Κ: 57001, Τ.Θ:60014.

11.15-11.45π.μ. ΕΦΕΤ – ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ. Ταχ. Δ/νση: Αγίου Γεωργίου 5, Πατριαρχικό Πυλαίας, Κτίριο “Cosmos Offices”, Σύνορα Πυλαίας Θέρμης, Τ.Κ. 57001, Θέρμη.
8.00μμ – 9.00 μ.μ.: Greek Sea Salt Flakes – Captain Stamatis Group. Ταχ. Δ/νση: Βιομηχανική Περιοχή Σίνδου.

Πέμπτη 31/8

10:30πμ Επίσκεψη στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο,
12:00μμ Επίσκεψη στο Αγρόκτημα ΘΕΡΜΗΣ, ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ,
7:00μμ Εκδήλωση: Πρωτογενής Τομέας 2023-2027, Προκλήσεις και Προοπτικές, αιθ. «Μυγδονία», Λουτρά Λαγκαδά

ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

9:00-10:00 Διεύθυνση Κτηνιατρικού Κέντρου Θεσ/νίκης
10:15-10:30 ΣΥΚΕ (Λιμάνι Θες/νίκης)
10:30-11:00 Περιφερειακό Κέντρο Προστασίας Φυτών Ποιοτικού & Υγειονομικού Ελέγχου Θες/νίκης ( Λιμάνι Θες/νίκης)

Παρασκευή 01/09
ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

12:00μμ-02:00πμ Επίσκεψη στην Ιχθυόσκαλα
7:30-8:30 Συνάντηση με Μυδοκαλλιεργητές ( Κύμινα)
9.00-10.00: Συνάντηση με τη Διεπαγγελματική Ακτινιδίου (γραφεία ΣΕΒΕ)
9:00-10:00 Δ/νση Ζωοτροφών και Βοσκήσιμων Γαιών, ΘΕΡΜΗ
10:00-11:00 Συνάντηση με Γενικό Οργανισμό Εγγείων Βελτιώσεων Πεδιάδων Θεσσαλονίκης – Λαγκαδά (γραφεία ΓΟΕΒ, Λιμάνι Center)
10:30-11:30 Δ/νση Ζωικών Γενετικών Πόρων & Κτηνοτροφικών Εγκαταστάσεων (Ν.Μεσημβρία)