25 Μαΐου, 2024

To 3o BCC Fest – Balkan Classic Contemporary Festival ολοκληρώθηκε

Κρατάμε τα καλά, τα ενισχύουμε, σημειώνουμε τις όποιες αστοχίες ώστε να τις διορθώσουμε.
Σας ευχαριστούμε όλους για τη συμμετοχή.

Θέλουμε και ελπίζουμε ότι το 3ο B.C.C.Fest θα είναι η βάση πάνω στην οποία θα αναπτυχθεί ένας θεσμός για τη Βόρεια Ελλάδα και τα Βαλκάνια, που θα δίνει έμφαση στον υγιή ανταγωνισμό, αλλά επίσης θα πριμοδοτεί τη προσπάθεια των χορευτών είτε πριμοδοτώντας τις σπουδές τους στη σχολή με την οποία συμμετείχαν στο διαγωνισμό, είτε χορηγώντας τους υποτροφίες που θα τους επιτρέψουν να εξελίξουν και να αναπτύξουν τις ικανότητές τους σε κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα ανώτατης εκπαίδευσης ή σε συμμετοχές workshops ή σε άλλους διαγωνισμούς.
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όσους εργάστηκαν για την διοργάνωση του B.C.C.Fest
ξεκινώντας από τον κύριο Yuri Tcvetkov ο οποίος οργάνωσε άψογα τη παράσταση του 3ου BCCFest, La Sylphide,
αλλά και το χορευτικό ζευγάρι Aneliya Dimitrova & Tomoki Ishigo.
Ευχαριστούμε επίσης τις σχολές και τους χορευτές που πλαισίωσαν πολύ όμορφα το ζευγάρι.
Επίσης τον κύριο Alexey Scrutiny Contaste – Contaste Scrutiny Alexey και την ομάδα του για την τόσο άρτια μετάδοση των αποτελεσμάτων.
Τους κριτές μας κκ Marcello Algeri, Ramona Palade, Massimo Mouvework Perugini, Elek Tibor Zsolt,Svetlin Ivelinov και Antoaneta Alexieva.
Το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης και τα παιδιά που εργάστηκαν στον ήχο, τα φώτα και την εικόνα.
Όσους εργάστηκαν για την επιτυχημένη ολοκλήρωση του Festival,
Την Prokopiou Studio, για την πλήρη κάλυψη και δωρεάν αποστολή video και φωτογραφιών σε όλους τους χορευτές,
αλλά και για τη γενικότερη βοήθεια του κύριου Βασίλη Προκοπίου
με ιδιαίτερες ευχαριστίες στην κυρία Ζάπρα Στεφανία αλλά επίσης και στις :
Ελενη Τσιβούλα , Παπαδοπούλου Φιλομήλα ,Σταντσίδου Μαρία, Πατσακίδου Ζένια,
Χατζησάββα Δανάη,Kωνσταντίνου Ευαγγελία, Νίκη Τορούνογλου , Αντιγόνη Αμπατζόγλου και Βάσω Παρτσαλίδου.
Για την ευγενική χορηγία των κοστουμιών στο Gala ευχαριστούμε πολύ τους :
Stagedoor, FairyCreations,
Το κατάστημα Verdi για τη χορηγία σπουδών αξίας 500€.
Θερμές ευχαριστίες, αισθανόμενοι ιδιαίτερη τιμή, στον Όμιλος για την UNESCO Τεχνών, Λόγου και Επιστημών Ελλάδος Club for UNESCO of Art Literature and Science of Greece .
Σας ευχαριστούμε όλους για την συμμετοχή!!
Σας περιμένουμε στο 4ο B.C.C.Fest στις 25-26-27/4/2025.

Υποτροφίες που δόθηκαν στο 3o Balkan Classic Contemporary Festival.

300€ no 178 Modarts Mini (Modarts,Thessaloniki)
300€ no 101 Human and Nature (Bolero,Serres)
300€ no 179 Modarts Juniors (Modarts,Thessaloniki)
300€ no 224 Nothing Changes if Nothing change (Sioti Moving Art,Serres)
250€ no 49 Lora Ilova National School of Dance Art (Sofia) nutracher
500€ 178 AMELIA LARMOUR ‎(High Points Youth Ballet CIC, Belfast ‎(UK)

Επίσης δόθηκαν οι παρακάτω υποτροφίες στην ΝΕΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Pro .
1000€ από τη διοργάνωση του B.C.C.Fest.
H κατηγορία απευθύνεται σε χορευτές οι οποίοι θέλουν να συνεχίσουν τις σπουδές τους πάνω στο χορό σε κάποια από τις Ανώτερες Επαγγελματικές Σχολές Χορού.
Η υποτροφία θα δοθεί με την μορφή voucher σπουδών στη σχολή της επιλογής τους,
ΕΦΟΣΟΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Προσθετικά δόθηκαν

Στη ΧΑΜΟΥ ΜΙΧΑΕΛΛΑ, η οποία κατέλαβε τη πρώτη θέση,
από την Ανώτερη Επαγγελματική Σχολή Χορού Αριστέα Λίτου,
δωρεάν το πρώτο έτος σπουδών αξίας 3500€,
εφόσον επιλέξει να φοιτήσει και να ολοκληρώσει τις σπουδές της στην ίδια σχολή.

Στη ΤΣΑΟΥΣΗ ΑΘΗΝΑ η οποία κατέλαβε τη 2η θέση,
25% έκπτωση στα ετήσια δίδακτρα για το πρώτο έτος σπουδών,
από την Ανώτερη Επαγγελματική Σχολή Χορού Φυλλίς Μάντζιαρη
εφόσον επιλέξει να φοιτήσει και να ολοκληρώσει τις σπουδές της στην ίδια σχολή.

Στη ΧΡΥΣΑΝΘΗ ΦΕΛΕΚΗ η οποία κατέλαβε τη 3η θέση,
25% έκπτωση στα ετήσια δίδακτρα για το πρώτο έτος σπουδών,
από την Ανώτερη Επαγγελματική Σχολή Χορού Φυλλίς Μάντζιαρη
εφόσον επιλέξει να φοιτήσει και να ολοκληρώσει τις σπουδές της στην ίδια σχολή

ΔΟΘΗΚΑΝ ΕΠΙΣΗΣ

FREE SEMINAR BCCF+FREE PARTICIPATION
SAYING GOODBYE, (Bolero,Serres)
OBLIVION, ‎(Σχολή Χορού ”Αριστέα Λίτου”, Ιωάννινα)
I WILL ALWAYS BE WITH YOU (Sioti Moving Art,Serres)
MUSICAL SUITE (Sioti Moning Art,Serres)
GENESIS ‎(Sofia Antoniadou Sxoli Xorou, Veria)
DREAMING DOLLS (Bolero,Serres)
IN BLUE ‎(INDANCESTRIAL DANCE SCHOOLS , Evosmos-Thessaloniki)
NOT MY RESPONSIBILITY (Sioti Moning Art,Serres)
AMELIA LARMOUR ‎(High Points Youth Ballet CIC, Belfast ‎(UK))
LORA ILOVA (National school of dance art, Sofia)
NICOLE SASU (Scoala de Balet Arabesque, Sibiu ‎(Romania)
VLACHOU ANASTASIA ‎(INDANCESTRIAL DANCE SCHOOLS , Evosmos-Thessaloniki)
EN ROSE ‎(Spyrou Kalliopi, Arta)
CHAZAKI CHAIDO ‎(Dance Stage, Thessaloniki)
VARSAMIDOU ANASTASIA ‎(INDANCESTRIAL DANCE SCHOOLS , Evosmos-Thessaloniki)

Δόθηκαν τα παρακάτω workshops και συμμετοχές σε άλλους διαγωνισμούς
από:

Σε συνεργασία με τη mrs RAMONA PALADE στους :

FREE ENTRY SDC

PAPARA ANTHI-MPELIOUDI MARILENA ‎(Ms ballet school Marantina Stergiouli, Larisa)
STRANTZALI AIKATERINI-SOTIRIADOU DIMITRA ‎(Sioti moving art, ΣΕΡΡΕΣ)
OBLIVION (Σχολή Χορού ”Αριστέα Λίτου”, Ιωάννινα)
NOTHING CHANGES IF NOTHING CHANGE (Sioti Moning Art,Serres)
KAMPARTNINA ‎( MODARTS, Thessaloniki)
HUMAN & NATURE (BOLERO SERRES, SERRES)
I WILL ALWAYS BE WITH YOU (Sioti Moning Art,Serres)
DREAMING DOLLS (BOLERO SERRES, SERRES)
GAKOU FOTEINI (Sioti Moning Art,Serres)
GKOTSI AGGELIKI (Sioti Moning Art,Serres)
GALANI CHIONIA (Municipal Dancing school KEPA Veria, Veria)
PETROPOULOU KRISTALLIA ‎(Dance School Dimis Thermis, Thessaloniki)
NIKOLIA KARAGIANNI (Ekfrash Dance School, Kozani)
DOXA KONSTANTINA (Sioti Moning Art,Serres)
VASILEIADOU MARGARITA (BOLERO SERRES, SERRES)
TSAKIRIDOU EIRINI (Sioti Moning Art,Serres)
132 KONSTANTINA KARAMOUTSIOY (Σχολή Χορού ”Αριστέα Λίτου”, Ιωάννινα)
190 KATIA GIOVANOUDI (Fyllis Mantziari Dance School, Perea)
21 VLACHOU ANASTASIA ‎(INDANCESTRIAL DANCE SCHOOLS , Evosmos-Thessaloniki)
246 CHAZAKI CHAIDO (Dance Stage, Thessaloniki)

Σε συνεργασία με τον mr MASSIMO PERUGINI στους :
BORSE DI STUDIO

NO 148 EN ROSE (PSG) (BOLERO SERRES, SERRES)
NO 66 CYCLON (PSG) (AGGELOVA AND KALFOPOULOU, Drama)
NO 86 THE COLORS IN THE DARC (PSG) ‎(Alkistis dance center, Volos)
NO44 RETURN TO BASE (PROJECT) ‎(INDANCESTRIAL DANCE SCHOOLS , Evosmos-Thessaloniki)
NO 78 DAGMI’S (PROJECT) (AGGELOVA AND KALFOPOULOU, Drama)
NO 125 LA FILLE PERDUE (PROJECT) ‎(Municipal Dancing school KEPA Veria, Veria)
NO 156 SQUARE WAY (PROJECT) ‎(Σχολή Χορού ”Αριστέα Λίτου”, Ιωάννινα)
NO 169 INTERROGATION (PROJECT) (Sioti Moning Art,Serres)
NO 130 COLOURS (PROJEST) (Ekfrash Dance School, Kozani)
NO 153 ZENITH (PROJECT) ‎(Σχολή Χορού ”Αριστέα Λίτου”, Ιωάννινα)
NO 63NOVEMBER (PROJECT) KWNSTANTELLOU MARIETTA (Σχολή χορού XΡΙΣΤΙΝΑ ΘΩΜΟΥ , Βολος)
NO 75 BLACK NOISE (PSG) (AGGELOVA AND KALFOPOULOU, Drama)

Σε συνεργασία με τον mr MARCELLO ALGERI στους :

60% PREMIO INTERNATIONALE DANZA GIOVANI CITTA DI SANREMO
NO63 NOVEMBER KWNSTANTELLOU MARIETTA (Σχολή χορού XΡΙΣΤΙΝΑ ΘΩΜΟΥ , Βολος)
NO49 LORA ILOVA ‎(National school of dance art, Sofia)
NO178 AMELIA LARMOUR ‎(High Points Youth Ballet CIC, Belfast ‎(UK)

Σε συνεργασία με τον mr ZSOLT TIBOR ELEK στους :

25% BOLOGNA DISCOUNT FOR THE PARTICIPATION AT THE BOLOGNA BALLET COMPETITION
VLACHOU ANASTASIA ‎(INDANCESTRIAL DANCE SCHOOLS , Evosmos-Thessaloniki)
KOSTI EMMELEIA ‎(INDANCESTRIAL DANCE SCHOOLS , Evosmos-Thessaloniki)
BIMITRA DESINIOTI ‎( MODARTS, Thessaloniki)
VASILEIADOU MARGARITA (BOLERO SERRES, SERRES)
DOXA KONSTANTINA (Sioti Moving Art,Serres)
IOANNA THEOFILOU ‎(BALLET SCHOOL MONICA PERICLEOUS, LIMASSOL)
XRISTONI MARIA (Ms ballet school Marantina Stergiouli, Larisa)
50% BOLOGNA DISCOUNT FOR THE PARTICIPATION AT THE BOLOGNA BALLET COMPETITION
TSAKANIKA ELEONORA ‎(INDANCESTRIAL DANCE SCHOOLS , Evosmos-Thessaloniki)
MYRTO ANASTSOPOULOU (Spyrou Kalliopi, Arta)
ANNA STEFANESCU (Scoala de Balet Arabesque, Sibiu ‎(Romania)
NIKI MARIAM ERMEIDOU (Fyllis Mantziari Dance School, Perea)
MASTERCLASS 11th VIENNA COMPETITION
NICOLE SASU (Scoala de Balet Arabesque, Sibiu ‎(Romania)
LORA ILOVA ‎(National school of dance art, Sofia)
FREE ENTRY BALLET & CONTEMPORARY DANCE VIENNA
NICOLE SASU (Scoala de Balet Arabesque, Sibiu ‎(Romania)
LORA ILOVA ‎(National school of dance art, Sofia)

Σε συνεργασία με τους Mr SVETLIN IVELINOV & ANTOANETA ALEXIEVA στους :
International Competition and Ballet Academy Varna,Bulgaria 30%

KOTOPOULOU MARIA (Sioti Moving Art,Serres)
NICOLE SASU (Scoala de Balet Arabesque, Sibiu ‎(Romania)
MYRTO ANASTASOPOULOU (Spyrou Kalliopi, Arta)
ANNA STEFANESCU (Scoala de Balet Arabesque, Sibiu ‎(Romania)

International Competition and Ballet Academy Varna,Bulgaria 50%
AMELIA LARMOUR ‎(High Points Youth Ballet CIC, Belfast ‎(UK)
NIKI MARIAM ERMEIDOU (Fyllis Mantziari Dance School, Perea)

Πηγή: kritipress.gr