2 Μαΐου, 2024

Θρίαμβος για Σαχτάρ, προκρίθηκε η Σεβίλλη

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League πανηγύρισαν Σαχτάρ και Σεβίλλη, με τς δυο ομάδες να νικούν Βασιλεία και Γούλβς αντίστοιχα.

H Σαχτάρ με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο διέσυρε με 4-1 τη Βασιλεία. Οι Ουκρανοί με προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 2΄ με τέρμα του Τζούνιορ Μοράες.

Στο 22’ ο Μάρλος και πάλι έκανε την ασίστ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα ο Τάισον, για το 2-0 του ημιχρόνου.

Στο 75’ ο Άλαν με πέναλτι σημείωσε το 3-0, ενώ ο δεξιός μπακ Ντοντό στο 88’ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το 4-0.

Το μόνο που κατάφερε η Βασιλεία ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις, με σκόρερ τον Φαν Φοσβίνγκελ.

Η Σεβίλλη με τέρμα του Οκάμπος στο 88’, επικράτησε με 1-0 της Γουλβς και πήρε το εισιτήριο για τους «4» του Europa League.