18 Οκτωβρίου, 2024

Πεντάρα και τελικό η Ίντερ

Σε παιχνίδι για ένα ρόλο μετέτρεψε η Ίντερ το παιχνίδι με αντίπαλο την Σαχτάρ Ντόνετσκ η οποία γνώρισε την συντριβή με 5-0 από του Ιταλούς.

Η Ίντερ μετά από αυτή την νίκη πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Europa League, όπου θα έρθει αντιμέτωπη με την Σεβίλλη.

Στο 19′ η Ίντερ άνοιξε το σκορ με σουτ Λαουτάρο Μαρτίνες, με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο 64΄ ο Ντ’ Αμπρόσιο έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπρόζοβιτς.

Ο Λαουτάρο στο 74΄ σημείωσε το 3-0, με πλασέ, ενώ 4 λεπτά αργότερα ο Λουκάκου έκανε το 4-0.

Το κερασάκι στην τούρτα για την Ίντερ ήρθε στο 85΄με τον Λουκάκου να γράφει το τελικό 5-0, με δεύτερο δικό του τέρμα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γκοδίν, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Ντ’ Αμπρόζιο (81′ Μόουζες), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (85′ Σένσι), Γκαλιαρντίνι, Γιανγκ (66′ Μπιράγκι), Λουκάκου (85′ Εσπόζιτο), Μαρτίνες (81′ Έρικσεν)

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Λουίς Κάστρο): Πιατόφ, Ντοντό, Κραφτσόφ, Κοχολάβα, Στεπανένκο, Ματβιγιένκο, Τάισον, Αντόνιο, Μοράες, Μάρλος (75′ Κονοπλιάνκα), Πάτρικ (59′ Σόλομον)