28 Μαΐου, 2022

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑμεΑ 2022: Οι Αθλητές της ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΥ ξεπέρασαν κάθε προσδοκία!!!

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑμεΑ 2022 που έγινε το Σάββατο και την Κυριακή 15 και 16 Απριλίου στο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.
Εντυπωσιακή ήταν και φέτος η συμμετοχή και οι διακρίσεις των αθλητών του σωματείου μας στους αγώνες για ακόμα μία φορά.
Οι αθλητές της ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΥ απέδειξαν ότι και θέλουν και μπορούν να κατακτήσουν την κορυφή. Έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και επέστρεψαν στην Κρήτη φορτωμένοι με πολλά μετάλλια και διακρίσεις.
Απέδειξαν πως η Μεγαλόνησος ήταν και θα είναι ένα από τα κορυφαία σωματεία στην Ελλάδα .

34 ήταν τα μετάλλια στο σύνολο!!!
17 Χρυσά, 8 Ασημένια , 9 Χάλκινα
2 Νέα Πανελλήνια

Και δεν σταματάμε εδώ:
• Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΣΑΠΑΤΑΚΗΣ έπιασε το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης που θα γίνει στη Μαδέιρα 8/6/2022 εως 19/6/2022.
• H EBA XAZIZI KAI O KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΡΑΝΤΖΗΣ έπιασαν τα όρια για το Πανευρωπαικό νέων κα νεανίδων που θα γίνει στη Φιλανδία από 27/6/2022 έως 4/7/2022 Ρεκορ

Xαζίζι Εβα S2 Υ 15-17 :
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 2.03.90 1η Θέση Χρυσό μετάλλιο, Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ
50Μ ΥΠΤΙΟ με χρόνο 2.10.10 1η Θέση Χρυσό μετάλλιο
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 4.35.00 1η Θέση Χρυσό μετάλλιο
100Μ ΥΠΤΙΟ με χρόνο 4.35.70 1η Θέση Χρυσό μετάλλιο

Τσαπατάκης Αντώνης S5, SB4:
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ S5, με χρόνο 47.36 1η Θέση Χρυσό μετάλλιο
50Μ ΥΠΤΙΟ S5,με χρόνο 53.90 1η Θέση Χρυσό μετάλλιο, Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ
100Μ ΠΡΟΣΘΙΟ SB4,με χρόνο 1.40.61 1η Θέση Χρυσό μετάλλιο

Τσακιλτσίδης Αλέξανδρος S6 Ανδρών
100Μ YΠΤΙΟ με χρόνο 1.55΄΄.39 1η Θέση Χρυσό Μετάλλιο
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 1.34΄΄.86 2η Θέση Ασημένιο Μετάλλιο
50 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ με χρόνο 56΄΄.80 2η Θέση Ασημένιο Μετάλλιο
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 41΄΄:58 3η Θέση Χάλκινο Μετάλλιο

Καράντζης Κωνσταντίνος S3 Y(15-17) Εφηβων
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 1.24΄΄.65 1η Θέση Χρυσό Μετάλλιο
50Μ YΠΤΙΟ με χρόνο 1.19΄΄.97 1η Θέση Χρυσό Μετάλλιο

Μισιρλάκης Αχιλέας S6 (14-16) Παίδων
100Μ YΠΤΙΟ με χρόνο 4.37΄΄.24 1η Θέση Χρυσό μετάλλιο
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 1.42΄΄.34 2η Θέση Ασημένιο μετάλλιο
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 3.25΄΄.74 2η Θέση Ασημένιο μετάλλιο

Καραούζας Κωσταντίνος S5, SB4: Ανδρών
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 56.33 1η Θέση Χρυσό μετάλλιο
100Μ ΠΡΟΣΘΙΟ με χρόνο 2.06.43 2η Θέση Ασημένιο μετάλλιο

Καράντζης Αντώνιος S3 Ανδρών
50Μ YΠΤΙΟ με χρόνο 1.14΄΄.29 1η Θέση Χρυσό Μετάλλιο
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 1.15΄΄.91 2η Θέση Ασημένιο Μετάλλιο

Zαχαριουδάκης Γιάννης Sb7,S7: Ανδρών
100Μ ΠΡΟΣΘΙΟ με χρόνο 2.34.44 1η Θέση Χρυσό μετάλλιο
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 44:04 3η Θέση Χάλκινο μετάλλιο
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 1.44.34 3η Θέση Χάλκινο μετάλλιο
100Μ ΥΠΤΙΟ με χρόνο 2.23.07 4η Θέση

Αναγνωστάκης Εμμανουήλ S13 ,SB13 Ανδρών
100Μ ΠΡΟΣΘΙΟ με χρόνο 5.51΄΄.45 1η Θέση Χρυσό Μετάλλιο
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 1.19΄΄.54 3η Θέση Χάλκινο Μετάλλιο
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 3.41΄΄.33 3η Θέση Χάλκινο Μετάλλιο

Ζάχος Ιωάννης S3 Ανδρών
100Μ YΠΤΙΟ με χρόνο 4.27΄΄.64 1η Θέση Χρυσό μετάλλιο
200Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 9.16΄΄.18 3η Θέση Χάλκινο μετάλλιο
50Μ YΠΤΙΟ με χρόνο 2.01΄΄.72 4η Θέση

Αλεξάκης Αλέξανδρος S1 Ανδρών
100Μ ΕΛΕΎΘΕΡΟ με χρόνο 6.13΄΄.31 1η Θέση Χρυσό μετάλλιο
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 2.56΄΄.41 3η Θέση Χάλκινο μετάλλιο
50Μ YΠΤΙΟ με χρόνο 2.58΄΄.61 6η Θέση

Δημητρουλάκης Κωσταντίνος S6:
100Μ ΥΠΤΙΟ με χρόνο 2.35.76 3η Θέση Χάλκινο μετάλλιο
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 1.55.92 4η Θέση
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 52.89 5η Θέση

Στυλιανάκης Κωνσταντίνος S9: Ανδρών
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 39.59. 4η Θέση
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 1.31.70 4η Θέση

Ζερβός Χάρης S14 Υ(15-17):Εφηβων
50 ΥΠΤΙΟ με χρόνο 55.59 3η Θέση Χάλκινο μετάλλιο
50 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ με χρόνο 1.36.57 4η Θέση
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 2.35.86 5η Θέση
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 1.06.16 7η Θέση

Οικονόμου Δημήτριος SB9 Ανδρών
100 ΠΡΟΣΘΙΟ με χρόνο 1.52΄΄.41 6η Θέση
400Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ (εκτός συναγωνισμού) με χρόνο 6.04΄΄ 1η Θέση

Σαβουιδάκης Στέλιος S 14:
50 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ με χρόνο 2.17΄΄.93 6η Θέση
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 1.06΄΄.21 27η Θέση
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 2.40΄΄.70 20η Θέση
100Μ YΠΤΙΟ με χρόνο 3.19΄΄.49 9η Θέση

Μακρυγιαννάκης Ραφαήλ S14 Ανδρων
50Μ ΥΠΤΙΟ με χρόνο 50.91 4η Θέση
200Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 3.38΄΄.91 5η Θέση
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 1.36΄΄.78 11η Θέση

Μαρούκη Ειρήνη Γρηγορία S14 Γυναικών
50Μ YΠΤΙΟ με χρόνο 1.08.42 5η Θέση
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 57.26 8η Θέση

• Σκυτάλη 4χ100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΑΝΔΡΏΝ 7.53΄΄.03 2η ΘΕΣΗ Ασημένιο μετάλλιο
Ζαχαριουδακης Ιωάννη
Τσακιλτσιδης Αλεξάνδρος
Καραντζης Κωνσταντίνος
Στυλιανακης Κωνσταντίνος

• Σκυτάλη 4χ50 Ελεύθερο Ανδρών 6.57.14 2η ΘΕΣΗ Ασημένιο μετάλλιο
Καραντζης Αντώνης
Ζάχος Ιωάννης
Αλεξάκης Αλέξανδρος
Δημητρουλακης Κωνσταντίνος

• Σκυτάλη 4χ100 Μεικτή Ομαδική 08.23.17 2η ΘΕΣΗ Ασημένιο μετάλλιο
Ζαχαριουδακης Ιωάννη
Τσακιλτσιδης Αλεξάνδρος
Στυλιανακης Κωνσταντίνος
Οικονόμου Δημήτριος

Την αποστολή συνόδευσαν οι προπονητές του σωματείου μας Χάρης Γκιάτας Κωνσταντίνος Νικολαντωνάκης και Μαυράκης Χαράλαμπος.