27 Ιουλίου, 2024

Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε: 56-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τη Φενέρμπαχτσε στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 της Euroleague, στο οποίο επέστρεψε έπειτα από 12 χρόνια, και στο τέλος της τρίτης περιόδου είναι μπροστά με 56-50, με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι.

Οι Πράσινοι είχαν 8/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 5 λάθη στο πρώτο 10λεπτο, διάστημα στο οποίο ο Λεσόρ έκανε πολλή δουλειά με τις βοήθειες που έδινε αμυντικά και στην περιφέρεια, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 22-13.

Το παιχνίδι, με λίγα λόγια, άρχισε καλά για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ο οποίος είδε όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε να σκοράρουν και να δίνουν λύσεις, με αποτέλεσμα το +9 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια οι Τούρκοι βρήκαν λύσεις και εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός ότι η άμυνα του Παναθηναϊκού χαλάρωσε κατάφεραν να μειώσουν σε 38-36, με τον Χέις-Ντέιβιτς να δίνει λύσεις στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Η Φενέρμπαχτσε έκλεισε με τον καλύτερο για αυτή τρόπο το πρώτο ημίχρονο, στην τρίτη περίοδο όμως οι Πράσινοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έτσι διατήρησαν και το προβάδισμα, το οποίο δεν έχουν χάσει από την αρχή του αγώνα, μπαίνοντας στο τελευταίο 10λεπτο από το +6 (56-50).

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-36, 56-50