3 Μαΐου, 2024

Οι φετινές μάχες των «Δικεφάλων»

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ θα ”διασταυρώσουν τα ξίφη” τους για την διεκδίκηση της δεύτερης θέσης των play off.

Οι δυο ”Δικέφαλοι” θα αναμετρηθούν για τρίτη φορά την φετινή σεζόν. Ο πρώτος αγώνας ήταν στο πλαίσιο της 5η αγωνιστικής της Superlegaue με τις δυο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 2-2, με την ΑΕΚ να είναι γηπεδούχος. Ο Σφιντέρσκι είχε ανοίξει το σκορ στο 16′ για τον ΠΑΟΚ. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 54΄ ο Τσιγκρίνσκι είχε ισοφαρίσει για την Ένωση, με τον Σφιντέρσκι τέσσερα λεπτά αργότερα να βάζει ξανά σε θέση οδηγού τους Θεσσαλονικείς. Το τελικό 2-2 το διαμόρφωσε, ο Ντέλετιτς στο 78΄.

Στο δεύτερος γύρο του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πήρε την νίκη απέναντι στην ΑΕΚ με 1-0, για λογαριασμό της 18ης αγωνιστικής. Το τέρμα των γηπεδούχων το σημείωσε ο Βιειρίνια με πέναλτι στο 57΄.