![](https://athlitika.news/wp-content/uploads/2024/02/ewf.jpg)
Mε τέσσερις άνδρες και τέσσερις γυναίκες θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα άρσης βαρών που θα διεξαχθεί στη Σόφια της Βουλγαρίας από τις 10 έως τις 21 Φεβρουαρίου.
Την ομάδα αποτελούν οι Κωνσταντίνος Λαμπρίδης (67κ.), Θοδωρής Ιακωβίδης (89 κ.) Ιωάννης Αθανασίου (+109 κ.), Μαρία Στρατουδάκη ( 49 κ.), Μαρία Καρδαρά (59 κ.), Σοφία Γεωργοπούλου (59 κ.), Δέσποινα Πολακτσίδου (71κ.) και Δέσποινα Χαριτοπούλου (87κ.).
Οι Ομοσπονδιακοί Προπονητές που θα είναι μαζί τους είναι οι Χρήστος Τριφύλλης και Θεόδωρος Φουρτούνης και προπονητής ο Γεώργιος Μαρκούλας. Συνοδός αποστολής θα είναι η Α’ Αντιπρόεδρος της ΕΟΑΒ Αννα Στρούμπου.
Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα θα διεξαχθεί στο Arena Sofia που χτίστηκε το 2011 και έχει χωρητικότητα 12.000 θεατών. Αποτελεί παράλληλα και κριτήριο για την Ολυμπιακή πρόκριση για 10 αθλητές από την Ευρώπη, βάσει της θέσης τους στην Ολυμπιακή βαθμολογία.
Στην άρση βαρών των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι θα πάρουν μέρος 120 αθλητές και αθλήτριες σε 10 κατηγορίες βάρους.
Άνδρες: 61κ. 73κ. 89κ. 102κ. +102κ.
Γυναίκες: 49κ. 59κ. 71κ. 81κ. +81κ.
Περισσότερα Νέα Κατηγορίας...
Ολυμπιακοί Αγώνες: 100 Έλληνες αθλητές και αθλήτριες με όνειρα για μετάλλια στο Παρίσι – Ποιοι ρίχνονται στη «μάχη» το Σάββατο
Nέα υπέρβαση Αγγελόπουλων – Μετά τα 20 εκατ. σε Βεζένκοφ, φέρνουν και ΝΒΑερ
Καθάρισε ο Βαγγέλης Μαρινάκης και κράτησε με ηγεμονικό συμβόλαιο τον Ελ Κααμπί