8 Φεβρουαρίου, 2023

Οι κορυφαίοι των κορυφαίων για το 2022

Ολοκληρώθηκε η ψηφοφορία των Αθλητικών Συντακτών – Μελών του ΠΣΑΤ για την ανάδειξη των Κορυφαίων του Ελληνικού Αθλητισμού για το 2022, οι οποίοι θα βραβευτούν στην 69η Ετήσια Γιορτή του Συνδέσμου, που θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα «Banquet»), την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου και ώρα 18:30.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί απευθείας τηλεοπτικά από την ΕΡΤ και οι νικητές θα αποκαλυφθούν την ώρα της εκδήλωσης, όταν και θα ανοίξουν οι σφραγισμένοι φάκελοι.

ΑΘΛΗΤΕΣ:

ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ Γιάννης (Μπάσκετ)
ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ Λευτέρης (Ενόργανη Γυμναστική)
ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ Μίλτος (Στίβος)
 ΧΡΗΣΤΟΥ Απόστολος (Κολύμβηση):103, 5. ΒΑΖΑΙΟΣ Ανδρέας (Κολύμβηση):46, 6. ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Στέφανος (Τένις):38, 7. ΜΠΑΚΑΣΕΤΑΣ Αναστάσιος (Ποδόσφαιρο):33, 8. ΝΤΟΥΣΚΟΣ Στέφανος(Κωπηλασία):26, 9. ΒΛΑΧΟΔΗΜΟΣ Οδυσσέας (Ποδόσφαιρο):24, 10. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Αντώνης (Κωπηλασία):22, 11. ΤΣΙΜΙΚΑΣ Κώστας (Ποδόσφαιρο):21, ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ Γιώργος (Ποδόσφαιρο):16, 13. ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν (Κολύμβηση):16, 14. ΚΥΡΣΑΝΙΔΗΣ Δημήτρης (Parkour):16, 15. ΓΚΑΪΔΑΤΖΗΣ Πέτρος (Κωπηλασία):12, 16. ΣΛΟΥΚΑΣ Κώστας (Μπάσκετ): 8, 17. ΚΟΡΑΚΙΔΗΣ Γιάννης (Στίβος):4, 18. ΤΕΛΗΚΩΣΤΟΓΛΟΥ Απόστολος (Τακεβοντό): 4, 19. ΞΕΝΟΣ Διονύσιος (Καράτε):3, 20. ΚΕΡΑΜΙΔΑΣ Νικόλαος (Μοντέρνο Πένταθλο):3, 21. ΜΠΟΥΚΛΑΣ Πέτρος (Ταέκβοντο):3, 22. ΤΑΝΤΑΛΙΔΗΣ Αντώνης (Ενόργανη Γυμναστική):3, 23. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ Αλέξανδρος (Ιστιοπλοΐα):2, 24. ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ Ιωακείμ (Parkour):2, 25. ΘΟΛΙΩΤΗΣ Βασίλειος (Ταεκβοντό):2, 26. ΚΑΡΑΙΤΗΣ Άγγελος (Πυγμαχία):2, 27. ΞΕΝΟΣ Χρήστος Στέφανος(Καράτε):2 , 28. ΣΕΧΙΔΗΣ Φίλιππος (Μοντέρνο Πένταθλο):2 29. ΣΟΦΟΚΙΤΗΣ Βασίλης (Κολύμβηση):2, 30. ΚΟΛΙΤΣΟΠΟΥΛΟΣ Αρίωνας (Πάλη):1, 31. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΔΗΣ Νέαρχος-Πέτρος(Πυγμαχία):1, 32. ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΗΣ Γιώργος (Χάντμπολ):1, 33. ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ Ιάσων (Ιστιοπλοΐα):1, 34. ΤΣΕΛΙΔΗΣ Θεόδωρος (Τζούντο):1, 35. ΤΟΥΛΟΥΠΗΣ Άγγελος (Ιππασία):1
 ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ:

ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα (Σκοποβολή)
ΝΤΡΙΣΜΠΙΩΤΗ Αντιγόνη (Στίβος)
ΤΖΕΝΓΚΟ Ελίνα (Στίβος)
ΣΑΚΚΑΡΗ Μαρία (Τένις): 80, 5. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (Στίβος):79, 6. ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ Άννα (Κολύμβηση):76, 7. ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ Ευαγγελία (Καλλιτεχνική Κολύμβηση):67, 8. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ Ευαγγελία (Κωπηλασία):35, 9. ΠΡΕΒΟΛΑΡΑΚΗ Μαρία (Πάλη): 27, 10. ΠΛΕΥΡΙΤΟΥ Ελευθερία (Υδατοσφαίριση):19, 11. ΚΑΝΕΛΛΟΥ – ΚΟΚΚΙΝΑΚΗ Χρυσούλα (Ιστιοπλοΐα):10, 12. ΚΥΔΩΝΑΚΗ Κυριακή (Καράτε):8, 13. ΓΚΟΓΚΟΥ Αικατερίνη (Κωπηλασία):7, 14.ΒΥΜΠΡΑΝΙΕΤΣΟΒΑ Μαρία (Θαλάσσιο Σκι):6, 15. ΛΥΤΡΑ Παναγιώτα  (Ρυθμική Γυμναστική): 5, 16. ΝΙΚΑ Πηνελόπη (Μοντέρνο Πένταθλο) 5, 17. ΓΚΙΚΑ Ερμιόνη (Ιστιοπλοΐα):4, 18. ΖΑΧΕΙΛΑ Στεφανία  (Πάλη): 4,19. ΣΑΡΒΑΝΑΚΗ Θεοπούλα (Ταεκβοντό):4, 20. ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΙΔΟΥ Μαρία (Χάντμπολ):4, 21. ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΥ Βαλεντίνη (Τένις):3, 22. ΔΙΑΜΑΝΤΗ Βασιλεία – Φαίδρα (Αεροβική Γυμναστική):3, 23. ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ Ιόλη (Ιππασία):3, 24. ΝΑΣΚΑΡΗ Αριάδνη  (Μοντέρνο Πένταθλο):3 25. ΤΕΛΤΣΙΔΟΥ Ελισάβετ (Τζούντο):3, 26. ΤΡΙΦΥΛΛΗ Άννα Μαρία (Πυγμαχία):3, 27. ΨΑΡΡΑ Ευαγγελία (Τοξοβολία):3, 28. ΛΟΓΟΘΕΤΗ Κυριακή (SUP):2, 29. ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ Κωνσταντίνα (Ταεκβοντό):2, 30.ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ Ηλιάνα (Στίβος): 2. 31. ΤΣΑΟΥΤΟΥ Παναγιώτα (SUP): 2, 32. ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ Δέσποινα-Μεταξία (Ξιφασκία):1, 33. ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ Σοφία (Άρση Βαρών):1, 34. ΓΚΙΚΑ Μαρία Λουίζα (Πάλη):1, 35. ΝΑΛΜΠΑΝΤΗ Δέσποινα (Ταεκβοντό):1, 36. ΠΛΕΑ Χρυσούλα (Πυγμαχία):1, 37. ΣΔΟΥΓΚΑ Αικατερίνη (Πυγμαχία):1
ΟΜΑΔΕΣ:

Εθνική Ανδρών (Υδατοσφαίριση)
Εθνική Γυναικών (Υδατοσφαίριση)
Ολυμπιακός Γυναικών (Υδατοσφαίριση)
4. Ολυμπιακός Μπάσκετ Ανδρών:87, Δίκωπος Άνευ Πηδαλιούχου Κωπηλασία Γυναικών :61, 6. Εθνική Ανδρών Ποδόσφαιρο: 61,7. Ομαδικό Γυναικών Βάδην:56, 8. ΑΕΣΧ Πυλαίας Χάντμπολ: 33, 9.Παναθηναϊκός Βόλεϊ Ανδρών:33, 10. Εθνική Βόλεϊ Ανδρών: 32, 11. Εθνική Χάντμπολ Ανδρών: 26, 12. 16ΧΛΜ Ανδρών:21, 13. Εθνική Γυναικών Καλλιτεχνική Κολύμβηση:21, 14. 4Χ200 Ελεύθερο Ανδρών Κολύμβηση:18, 15. Εθνική Υδατοσφαίρισης Νεανίεδων:17, 16.Παναθηναϊκός Βόλεϊ Γυναικών:16, 17. Εθνική Γυναικών Κόμπο Καλλιτεχνική Κολύμβηση: 14, 18. ΠΑΟΚ Χάντμπολ Γυναικών 14, 19.Διπλό Σκιφ Νεανίδων Κωπηλασία:13, 20. ΠΑΟΚ Χάντμπολ Γυναικών:13, 21. Εθνικη Υδατοσφαίρισης Παίδων:12, 22. Εθνική Υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών :10, 23. Εθνική Μπάσκετ Παίδων:8, 24. Παναθηναϊκός Επιτραπέζια Αντισφαίριση Γυναικών:8, 25. Δίκοπος Άνευ Πηδαλιούχων Νεανίδων:7, 26. Εθνικός Υδατοσφαίριση Γυναικών:7, 27. Μικτό Ομαδικό Αεροβόλο Πιστόλι 10μ:7, 28. Εθνική Highlight Γυναικών Καλλιτεχνική Κολυμβήση:6, 29. Εθνική Υδατοσφαίριση Κορασίδων:6 30. Εθνική Νέων (U19) Ποδόσφαιρο:6, 31. Ολυμπιακός Χάντμπολ Ανδρών: 6, 32. Εθνική 4×150μ Mixed Νέων Τεχνική Κολύμβηση:5, 33. Εθνική Γυναικών Beach Handball: 4, 34. Εθνική 4×100μ Επιφάνεια Νέων Τεχνική Κολύμβηση:4, 35.Εθνική Προπαίδων (U15) Ποδόσφαιρο:4, 36. Μικτή Σκυτάλη Διάθλου Μοντέρνο Πένταθλο:4, 37. Διπλό Σκίφ Νέων Γυναικών Κωπηλασία: 4, 38. 4×100 Ελεύθερο Ανδρών Κολύμβηση:4, 39. Εθνική Ομάδα Νεανίδων Τεχνική Κολύμβηση:4, 40. Εθνική Ανδρών Επιτραπέζια Αντισφαίριση:4, 41. Εθνική Ομάδα Βόλεϊ Γυναικών: 4, 42. ΠΑΟΚ Ποδόσφαιρο Ανδρών:3, 43. 16ΧΛΜ Νεανίδων SUP:2 44. Εθνική Νεανίδων (WU19):2, 45. Μικτή Σκυτάλη Τετράθλου Μοντέρνο Πένταθλο:2, 46. Διπλό Κ2 Εφήβων Κανόε Καγιάκ:2, 47. 420 U17 Ιστιοπλοΐα:2, 48. Παναθηναϊκός Ποδόσφαιρο Ανδρών:1, 49. Ολυμπιακό Υδατοσφαίριση Γυναικών:1, 50. Σκυτάλη Τετράθλου Μοντέρνο Πένταθλο:1, 51.Συγχρονισμένο Τραμπολίνο Ανδρών: 1
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ:

ΒΛΑΧΟΣ Θόδωρος (Υδατοσφαίριση)
ΚΕΦΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Ναπολέων (Στίβος)
ΠΟΜΑΣΚΙ Γιώργος (Στίβος)
ΚΑΜΜΕΝΟΥ Αλεξία (Υδατοσφαίριση):95, 5. ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ Γιώργος (Μπάσκετ): 60, 6. ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ Τάσος (Σκοποβολή):55, 7. ΡΑΦΤΗΣ Δημήτρης(Ενόργανη Γυμναστική):55 8. ΜΠΟΤΣΚΑΡΙΩΒ Γιώργος (Στίβος): 50, 9 ΠΟΣΤΙΛΙΟΝΕ Τζιοβάνι (Κωπηλασία):35, 10. ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ Παναγιώτης (Κολύμβηση): 29, 11. ΠΟΓΙΕΤ Γκουστάβο (Ποδόσφαιρο):27, 12. ΤΣΙΡΙΤΣ Αλεξάνταρ (Υδατοσφαίριση):25, 13. ΚΡΙΕΡ Μιτς (Στίβος):23, 14. ΘΑΛΑΣΣΙΝΙΔΟΥ Χριστίνα (Καλλιτεχνική Κολύμβηση):21, 15. ΡΟΥΜΠΕΣΗ Αντιγόνη (Υδατοσφαίριση):21, 16. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ Ευτυχία(Υδατοσφαίριση):20, 17. ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Απόστολος(Τένις):20, 18. ΖΑΡΑΒΙΝΑΣ Γιώργος (Χάντμπολ):18, 19 ΗΛΙΑΔΗΣ Νίκος(Τζούντο):12 20. ΛΙΘΑΔΙΩΤΗ Βαρβάρα (Καλλιτεχνική Κολύμβηση):11, 21. ΠΑΥΛΙΔΗΣ Χάρης (Υδατοσφαίριση):11, 22. ΧΙΛ Τομ – (Τένις):11, 23. ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ Τάσος ( Κολύμβηση):9, 24.ΓΚΟΥΤΣΕΒΑ Αναστασία (Καλλιτεχνική Κολύμβηση): 8, 25. ΒΑΤΣΑΚΛΗΣ Κώστας (Επιτραπέζια Αντισφαίριση):7, 26.ΜΑΚΡΑΣ Λευτέρης (Επιτραπέζια Αντισφαίριση): 6, 27.ΠΑΝΤΑΖΙΔΗΣ Αλέξανδρος (Μοντέρνο Πένταθλο ):6, 28. ΚΑΡΑΣΑΒΒΙΔΗΣ Γιώργος (Χαντμπολ): 5, 29.ΜΠΟΝΙΦΑΝΤΕ Ντάντε (Βόλεϊ): 5, 30. ΤΣΟΚΑΣ Γιώργος (Υδατοσφαίριση): 5, 31. ΛΕΜΠΕΣΗΣ Φώντας (Υδατοσφαίριση):4, 32.ΑΜΠΟΝΤΑΝΤΖΑ Μαρτσέλο (Βόλεϊ): 4,  33.ΛΟΥΤΣΕΣΚΟΥ Ραζβάν (Ποδόσφαιρο):3, 34. ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ Άκης (Κολύμβηση):3, 35.ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ Αλέξανδρος (Κολύμβηση):1, 36.ΠΑΜΒΟΥΞΟΓΛΟΥ Αλέξανδρος  (Τοξοβολία):1, 37.ΓΙΟΒΑΝΟΒΙΤΣ Ιβάν (Ποδόσφαιρο):1
ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

ΛΙΟΤΣΟΣ Παύλος (Ταεκβοντό Κωφών)
ΜΙΧΑΛΕΤΖΑΚΗΣ Δημοσθένης (Κολύμβηση)
ΤΣΑΠΑΤΑΚΗΣ Αντώνης (Κολύμβηση)
ΔΗΜΟΥ Κωνσταντίνος (Άρση Βαρών σε Πάγκο): 177, 5. ΚΟΥΛΟΥΜΟΓΛΟΥ Πασχάλης (Άρση Βαρών σε Πάγκο): 164, 6. ΧΙΩΝΗΣ Παναγιώτης (Ποδηλασία Κωφών): 51, 7. ΧΑΤΖΗΠΑΝΤΟΥ Θανάσης(ΓΚΟΛΜΠΟΛ): 36, 8. ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ Νικόλαος (Ελληνορωμαϊκή Πάλη Κωφών): 23, 9. ΜΠΑΚΟΧΡΗΣΤΟΣ Δημήτριος (Άρση Βαρών σε Πάγκο):23, 10. ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ Δημήτριος(Κολύμβηση):19, 11. ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ Αλέξανδρος (Ελληνορωμαϊκή Πάλη Κωφών):16, 12. ΠΕΤΡΑΚΗΣ Κωνσταντίνος (Χιονοσανίδα):10, 13 . ΜΠΑΟΣ Αναστάσιος(Άρση Βαρών σε Πάγκο):4
ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

ΜΑΣΟΥΡΟΥ Εμμανουέλα (Τζούντο Τυφλών)
ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Αλεξάνδρα (Κολύμβηση)
ΧΙΩΝΗ Νικολέττα (Στίβος Κωφών)
4.ΑΓΚΟ Βασιλική (Γκόλμπολ):101, 5. ΠΟΙΜΕΝΙΔΟΥ Δωροθέα (Τοξοβολία):89, 6. ΝΙΚΟΥ Ευαγγελία (Αλπικό Σκι):88, 7. ΠΑΒΙΤΣΟΥ Χριστίνα (Άρση Βαρών σε Πάγκο):60, 8. ΚΑΤΣΙΠΙΔΟΥ Χριστίνα (Ποδηλασία Κωφών):51, 9. ΠΑΣΧΑΛΙΔΟΥ Θεοδώρα (Τζούντο Τυφλών):40, 10. ΜΠΟΥΡΝΙΑ Ευανθία (Επιτραπέζια Αντισφαίριση):39, 11. ΜΑΧΑΙΡΙΔΟΥ Ειρήνη (Τάεκβοντο Κωφών):37, 12. ΜΟΥΤΣΩΚΟΥ Σοφία (Καράτε Κωφών):16

ΟΜΑΔΕΣ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ Ανδρών (Γκολμπολ)
ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ Γυναικών (Γκόλμπολ)
ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ Γυναικών Κωφών (Μπάσκετ)
ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ (Ποδόσφαιρο Τυφλών 5Χ5):203, 5. MIKTH IBSA (Τζούντο):193

www.sportin.gr