28 Μαρτίου, 2024

Γερμανία – Ισπανία: Έτσι ήρθε η επική πρόκριση των Ισπανών στον τελικό

Η Ισπανία ανέτρεψε τα προγνωστικά, αλλά και το προβάδισμα της Γερμανίας και με ένα εντυπωσιακό τελευταίο δεκάλεπτο, πήρε τη νίκη με 96-91 και την πρόκριση στον τελικό του Eurobasket 2022.

Με ένα επιμέρους σκορ 31-20 στην τέταρτη περίοδο, η Ισπανία έριξε στο… καναβάτσο τη Γερμανία μέσα στο “σπίτι” της και θα διεκδικήσει ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση, στον τελικό με τη Γαλλία.

Ένας νατουραλιζέ ήταν πάντως αυτός που οδήγησε αυτή τη φορά τους “φούριας ρόχας” στη νίκη, αφού ο Λορέντζο Μπράουν, στο πιο μεγάλο διεθνές ματς της καριέρας του φώναξε “παρών” με 29 πόντους και 6 ασίστ. Αντίθετα για τους Γερμανούς που αυτή τη φορά είχαν μόλις 13/34 τρίποντα (μετά το “βομβαρδισμό” κόντρα στην Ελλάδα), ο Ντένις Σρέντερ “πάλευε” μόνος του με 30 πόντους και 8 ασίστ.

Η Ισπανία προκρίθηκε έτσι στον τελικό, όπου και θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία, έχοντας εξασφαλίσει το 7ο συνεχόμενο μετάλλιό της, με το νικητή να κατακτά το χρυσό μετάλλιο στο Eurobasket 2022.