15 Ιουλίου, 2024

Europa League: Το πρόγραμμα Ολυμπιακού, ΑΕΚ και Παναθηναϊκού

Η UEFA μια μέρα μετά την κλήρωση της φάσης των ομίλων του Europa League έκανε γνωστό το πρόγραμμα των αναμετρήσεων, με τον Ολυμπιακό, την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό να μαθαίνουν που κάνουν πρεμιέρα, αλλά και όλο το καλεντάρι της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης, με όλα τα ματς των τριών ελληνικών ομάδων να διεξάγονται κανονικά τις Πέμπτες.

Οι ερυθρόλευκοι και οι πράσινοι λοιπόν θα ξεκινήσουν με εντός έδρας παιχνίδια στην πρώτη αγωνιστική, καθώς ο μεν Ολυμπιακός θα υποδεχτεί τη Φράιμπουργκ στο Καραϊσκάκη, ενώ ο Παναθηναϊκός τη Βιγιαρεάλ στο ΟΑΚΑ. Οι δύο «αιώνιοι» παίζουν διαφορετικές ώρες, ενώ η ΑΕΚ θα ταξιδέψει στην Αγγλία για να κάνει πρεμιέρα κόντρα στην Μπράιτον.

Από εκεί και πέρα, όσον αφορά τους Πειραιώτες, μετά τη Φράιμπουργκ θα ταξιδέψουν στη Σερβία για το ματς με την Μπάτσκα Τόπολα, ενώ εν συνεχεία θα δώσουν δύο σερί ματς με τη Γουέστ Χαμ για να πάνε στη Γερμανία την 5η αγωνιστική και να κλείσουν στο Φάληρο τον όμιλο κόντρα στους Σέρβους.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός μετά τη Βιγιαρεάλ πηγαίνει στο Ισραήλ για το κομβικό ματς με την Μακάμπι Χάιφα, παίζει 3η και 4η αγωνιστική με τη Ρεν, ενώ την 5η ταξιδεύει στην Ισπανία για το παιχνίδι με τη Βιγιαρεάλ. Οι πράσινοι θα κλείσουν τον όμιλο κόντρα στη Μακάμπι στο ΟΑΚΑ.

Τέλος, η ΑΕΚ που είναι στον δυσκολότερο όμιλο από τους τρεις, μετά την Μπράιτον παίζει με τον Άγιαξ στη Νέα Φιλαδέλφεια, εν συνεχεία τα δύο ματς με την Μαρσέιγ, για να κοντραριστεί με τους «γλάρους» στην Αθήνα και να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της κόντρα στον Αίαντα στην Ολλανδία.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ (21 Σεπτεμβρίου):
Γουέστ Χαμ-Μπάτσκα Τόπολα (22:00)
Ολυμπιακός-Φράιμπουργκ (22:00)

2oς ΟΜΙΛΟΣ:
Μπράιτον-ΑΕΚ (22:00)
Άγιαξ-Μαρσέιγ (22:00)

6ος ΟΜΙΛΟΣ:
Ρεν-Μακάμπι Χάιφα (19:45)
Παναθηναϊκός-Βιγιαρεάλ (19:45)

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ (5 Οκτωβρίου):
Μπάτσκα Τόπολα-Ολυμπιακός 19:45
Φράιμπουργκ-Γουέστ Χαμ 19:45

2oς ΟΜΙΛΟΣ:
Μαρσέιγ-Μπράιτον 19:45
ΑΕΚ-Άγιαξ 19:45

6ος ΟΜΙΛΟΣ:
Βιγιαρεάλ-Ρεν 22:00
Μακάμπι Χάιφα-Παναθηναϊκός 22:00

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ (26 Οκτωβρίου):
Ολυμπιακός-Γουέστ Χαμ 19:45
Μπάτσκα Τόπολα-Φράιμπουργκ 19:45

2oς ΟΜΙΛΟΣ:
Μαρσέιγ-ΑΕΚ 19:45
Μπράιτον-Άγιαξ 22:00

6ος ΟΜΙΛΟΣ:
Βιγιαρεάλ-Μακάμπι Χάιφα 22:00
Παναθηναϊκός-Ρεν 22:00

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ (9 Νοεμβρίου):
Φράιμπουργκ-Μπάτσκα Τόπολα 22:00
Γουέστ Χαμ-Ολυμπιακός 22:00

2oς ΟΜΙΛΟΣ:
Άγιαξ-Μπράιτον 19:45
ΑΕΚ-Μαρσέιγ 22:00

6ος ΟΜΙΛΟΣ:
Ρεν-Παναθηναϊκός 19:45
Μακάμπι Χάιφα-Βιγιαρεάλ 19:45

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής (30 Νοεμβρίου):

1ος ΟΜΙΛΟΣ:
Φράιμπουργκ-Ολυμπιακός (19:45)
Μπάτσκα Τόπολα-Γουέστ Χαμ (19:45)

2oς ΟΜΙΛΟΣ:
ΑΕΚ-Μπράιτον (19:45)
Μαρσέιγ-Άγιαξ (22:00)

6ος ΟΜΙΛΟΣ:
Μακάμπι Χάιφα-Ρεν (19:45)
Βιγιαρεάλ-Παναθηναϊκός (22:00)

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής (14 Δεκεμβρίου):

1ος ΟΜΙΛΟΣ:
Γουέστ Χαμ-Φράιμπουργκ (22:00)
Ολυμπιακός-Μπάτσκα Τόπολα (22:00)

2oς ΟΜΙΛΟΣ:
Άγιαξ-ΑΕΚ (22:00)
Μπράιτον-Μαρσέιγ (22:00)

6ος ΟΜΙΛΟΣ:
Ρεν-Μαρσέιγ (19:45)
Παναθηναϊκός-Μακάμπι Χάιφα (19:45)

πηγή: in.gr