![](https://athlitika.news/wp-content/uploads/2024/04/drasigiaekfovismosxoleio.jpg)
Η Ομάδα Κοινωνικής Αλληλεγγύης των Εθελοντών της παράταξης «Δικαίωμα στην Πόλη» πραγματοποίησε την Δευτέρα 15 Απριλίου δράση κατά του σχολικού εκφοβισμού στο 13ο και 42ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου.
Για τη δράση αυτή εκτός από τους Εθελοντές συνεργάστηκαν η Διευθύντρια Αγγελική Μαράκη και η Ομάδα ΕΔΥ του σχολείου.
Μέσα από την αφηγηματική μέθοδο αλλά και με βιωματικό τρόπο οι μαθητές μοιράστηκαν συναισθήματα αγάπης, σεβασμού και αλληλεγγύης. Συναισθήματα που είναι θεμελιώδη για την βελτίωση της ποιότητας των κοινωνικών σχέσεων των ανθρώπων μεταξύ τους και συμβάλλουν στην αποτροπή συμπεριφορών που ενισχύουν το φαινόμενο του Σχολικού Εκφοβισμού.
Οι Εθελοντές της παράταξης ευχαριστούν θερμά όσους συνέβαλλαν στην επιτυχία της δράσης αυτής.
Περισσότερα Νέα Κατηγορίας...
3 τρόποι για να ενισχύσουμε την αυτοπεποίθηση των παιδιών
Μπήκε πρώτη στην ιατρική του ΑΠΘ με 19.580 μόρια -Το αυστηρό πρόγραμμα και οι πολλές ώρες διαβάσματος
Πώς θα ρίξετε το σάκχαρο σε 10 λεπτά – Η συμβουλή που κάνει θαύματα!