27 Απριλίου, 2024

Άρης – ΠΑΟΚ: Οι φετινές μεταξύ τους κόντρες

Ο Άρης υποδέχεται το ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική των play off, με τις δυο ομάδες να θέλουν νίκη γοήτρου και ψυχολογίας.

Στις φετινές μεταξύ τους αναμετρήσεις ο Άρης μετράει μια νίκη στο Κλεάνθη της Βικελίδης, ενώ στην Τούμπα είχαν έρθει ισόπαλοι 2-2.

Στον πρώτο αγώνα στις 22 Σεπτεμβρίου 2019 οι δυο συμπολίτες είχαν έρθει ισόπαλοι 2-2. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Άρης προηγήθηκε στο 3΄ με τον Ιντέγιε, με τον Δικέφαλο του Βορρά να ισοφαρίζει 2 λεπτά αργότερα με τον Μάτος. Οι κιτρινόμαυροι πήρα ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Ματίγια στο 87΄. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ισοφάρισε το παιχνίδι στις καθυστερήσεις με τέρμα του Μίσιτς.

Στο δεύτερο αγώνα στις 4 Ιανουαρίου ο Άρης γκρέμισε το αήττητο σερί του ΠΑΟΚ, αλλά σταμάτησε και ένα σερί σε μεταξύ τους παιχνίδια. Μάλιστα του έβαλε τέσσερα γκολ μετά από 20 χρόνια.