29 Μαρτίου, 2024

ΑΕΚ – Ολυμπιακός: Η προϊστορία των τελικών την τελευταία 20ετία

ΑΕΚ και Ολυμπιακός θα αναμετρηθούν σήμερα για την διεκδίκηση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν αναμεταξύ τους για 5η φορά την τελευταία εικοσαετία σε Τελικό Κυπέλλου.

Την περίοδο 2001-2002 ΑΕΚ και Ολυμπιακός συναντήθηκαν στο Τελικό όπου διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση επικράτησε με 2-1 των ερυθρολεύκων, σηκώνοντας την κούπα.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος προηγήθηκε στο 52΄ με τέρμα του Κωνσταντινίδη, με τον Τζιοβάνι στο 70΄ να ισοφαρίζει την αναμέτρηση. Το τρόπαιο στην ΑΕΚ το έδωσε ο Ίβτς με τέρμα δικό του στο 82΄.

Ο Τελικός της Κρήτης

Οι δυο ομάδες συναντήθηκαν σε Τελικό και την περίοδο 2005 – 2006 με τον Ολυμπιακό αυτή την φορά να αναδεικνύεται Κυπελλούχο Ελλάδος, επικρατώντας της ΑΕΚ με 3-0 στο Παγκρήριο Στάδιο.

Τα γκολ των ερυθρολεύκων τα σημείωσαν ο Κωνσταντίνου στο 61΄, αυτογκόλ του Ίβιτς στο 70΄, με το τελικό 3-0 να το διαμορφώνει ο Καστίγιο στο 90΄.

Ο Μεγαλύτερος τελικός όλων των εποχών

Την περίοδο 2008 – 2009 ΑΕΚ και Ολυμπιακός διασταύρωσαν τα ”ξίφη” τους και πάλι για τον Τελικό Κυπέλλου Ελλάδος.

Το συγκεκριμένο παιχνίδια θα μείνει στην ιστορία ως ο «καλύτερος τελικός όλων των εποχών», καθώς στην κανονική διάρκεια οι δυο ομάδες ήρθαν 4-4 και στα πέναλτι ο Ολυμπιακός επικράτησε με 15-14.

Ο Τελικός σε άδειο γήπεδο

Την τελευταία φορά που οι δυο ομάδες βρέθηκαν σε τελικό, ήταν την περίοδο 2015 -16, σε ένα άδειο χωρίς κόσμο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδος. Στο 38΄ ο Μάνταλος έκανε το 1-0, με τον Τζεμπούρ στο 51΄ να κάνει το το 2-0.

Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει το σκορ με τον Ντομίνγκες στο 85΄.